📚 Leren

Over/under goals uitgelegd: wat 81.113 wedstrijden ons vertellen

Over/under is de simpelste doelpuntenweddenschap: vallen er meer of minder goals dan de lijn? Wij telden hoe vaak elke lijn echt valt in 81.113 wedstrijden, per competitie, controleerden hoe bookmakers de markt prijzen en publiceren hoe onze eigen over/under-tips het deden.

54,3%van 81.113 wedstrijden ging over 2,5 goals
62,8%over 2,5 in de Bundesliga, tegenover 48,1% in de Serie A
4,6%gemiddelde Pinnacle-marge op over/under 2,5
−7,4%rendement als je bij Pinnacle elke wedstrijd under 2,5 speelt

Wat over/under betekent en hoe vaak elke lijn valt

Je wedt op het totaal aantal doelpunten in de wedstrijd, beide teams samen, in de reguliere speeltijd. Over 2,5 wint bij drie goals of meer, under 2,5 bij twee of minder. Door het halve doelpunt is er nooit een gelijkspel op de bet. Over alle 81.113 wedstrijden met een eindstand in onze database:

Lijn Over wint bij Under wint bij Over viel
0,5 1 goal of meer Alleen 0-0 91,8%
1,5 2 goals of meer 0 of 1 goal 75,7%
2,5 3 goals of meer 2 goals of minder 54,3%
3,5 4 goals of meer 3 goals of minder 33,2%
4,5 5 goals of meer 4 goals of minder 18,3%

Bron: wedstrijddatabase van Daily Sport Pick, alle wedstrijden met een eindstand, gemeten op 12 oktober 2026. Over/under-bets worden afgerekend op de reguliere speeltijd.

Bookmakers bieden ook hele lijnen (over 2, over 3), waarbij een uitslag precies op de lijn je inzet terugbetaalt, en kwartlijnen (over 2,25, over 2,75), die je inzet verdelen over de twee dichtstbijzijnde lijnen, net als in onze gids over Aziatisch handicap.

Hoeveel goals een wedstrijd echt heeft

Gemiddeld vielen er 2,90 goals per wedstrijd, maar dat gemiddelde verbergt hoe de goals verdeeld zijn:

Totaal goals Aandeel wedstrijden
0 goals 8,2%
1 goals 16,1%
2 goals 21,4%
3 goals 21,2%
4 goals 14,9%
5 goals 9,4%
6+ goals 8,9%
Belangrijkste uitkomst

Twee goals (21,4%) en drie goals (21,2%) kwamen bijna precies even vaak voor. Daarom is 2,5 de standaardlijn: die verdeelt de wedstrijden vrijwel in tweeën, en één doelpunt beslist de bet vaker dan bij elke andere lijn.

Over/under per competitie

De competitie verandert het beeld meer dan wat dan ook. Per competitie, met minstens 250 afgerekende wedstrijden:

Competitie Wedstrijden Goals/wedstrijd Over 1,5 Over 2,5 Over 3,5
Bundesliga 968 3,22 83,4% 62,8% 43,0%
Eredivisie 1.020 3,19 84,7% 61,3% 40,5%
MLS (VS) 1.346 3,05 80,7% 60,3% 36,1%
Premier League 1.199 2,98 81,8% 58,6% 35,4%
Champions League 850 3,09 78,8% 58,5% 37,6%
Europa League 780 2,83 76,8% 55,9% 31,7%
Jupiler Pro League 781 2,82 77,1% 54,8% 32,0%
Ligue 1 977 2,84 76,9% 54,1% 32,4%
Conference League 1.405 2,81 75,9% 53,6% 30,7%
Primeira Liga 994 2,71 74,5% 52,9% 30,4%
Championship 1.308 2,59 73,7% 49,7% 25,9%
La Liga 1.217 2,68 74,2% 48,8% 26,4%
Serie A 1.198 2,55 73,3% 48,1% 24,9%
Brazilië Série A 973 2,51 73,6% 47,9% 21,9%
Argentinië, Primera Nacional 482 1,95 59,3% 33,0% 13,1%
Argentinië, Torneo Federal A 430 1,86 53,5% 28,8% 14,0%

Bron: wedstrijddatabase van Daily Sport Pick, gegroepeerd per competitie-ID zodat gelijknamige competities uit verschillende landen niet worden gemengd. Gemeten op 12 oktober 2026.

Belangrijkste uitkomst

De Eredivisie is met 3,19 goals per wedstrijd en 61,3% over 2,5 een van de doelpuntrijkste competities in onze data, net achter de Bundesliga (62,8%). In de Serie A was het 48,1%. Dezelfde bet tegen dezelfde odd is per competitie iets heel anders.

Bij over 3,5 is het verschil nog groter: 43,0% in de Bundesliga en 40,5% in de Eredivisie, tegenover 24,9% in de Serie A en 21,9% in Brazilië. De lagere Argentijnse divisies zijn een categorie apart, met gemiddeld minder dan twee goals per wedstrijd.

Wat ons model goed en fout deed

Ons Poisson-model geeft elke wedstrijd een kans op over 2,5 goals. We vergeleken 65.047 van die voorspellingen met de eindstanden:

Model zei Wedstrijden Gem. voorspelling Echt gebeurd
10 tot 20% 2.545 15,5% 42,2%
20 tot 30% 4.460 25,5% 45,2%
30 tot 40% 7.167 35,3% 49,1%
40 tot 50% 17.493 44,3% 51,8%
50 tot 60% 11.367 55,0% 56,0%
60 tot 70% 11.714 64,8% 59,9%
70 tot 80% 5.827 74,0% 64,5%
80 tot 90% 2.545 84,2% 68,4%

Net als bij beide teams scoren was het model aan de randen veel te stellig: zei het 15%, dan viel over 2,5 alsnog in 42% van de gevallen; zei het 84%, dan maar in 68%.

De richting klopte wel. Gegroepeerd naar het aantal goals dat het model verwachtte, bewogen de echte uitslagen duidelijk mee, veel sterker dan bij BTTS:

Verwachte goals (model) Wedstrijden Echte goals/wedstrijd Over 2,5
Onder 2,0 9.356 2,39 43,5%
2,0 tot 2,5 18.344 2,74 50,8%
2,5 tot 3,0 13.423 2,85 53,8%
3,0 tot 3,5 12.870 3,15 59,4%
3,5 of meer 11.054 3,46 65,2%
Belangrijkste uitkomst

Verwachte goals bevatten echte informatie voor de doelpuntenmarkt: van 43,5% over 2,5 in de laagste groep tot 65,2% in de hoogste. De fout is de uitersten geloven.

Hoe de markt over/under 2,5 prijst

We rekenden de over/under 2,5-odds van Pinnacle uit 3.465 afgerekende wedstrijden om naar kansen zonder marge en keken hoe vaak over echt viel:

Markt zei (over) Wedstrijden Markt Echt Rendement over Rendement under
40 tot 45% 372 42,7% 43,0% −3,4% −4,9%
45 tot 50% 542 47,6% 47,6% −3,8% −3,9%
50 tot 55% 697 52,5% 52,9% −3,4% −5,2%
55 tot 60% 678 57,4% 59,7% −0,3% −9,5%
60 tot 65% 454 62,4% 65,2% −0,5% −11,9%
65 tot 70% 300 67,2% 70,0% −1,0% −13,4%

Bron: Pinnacle-odds voor de aftrap, juli tot oktober 2026, laatst opgeslagen prijs voor de aftrap, 1 unit per bet. Bet365 (4.201 wedstrijden, april tot oktober 2026) liet hetzelfde patroon zien.

Bookmaker Marge Altijd over 2,5 Altijd under 2,5
Pinnacle 4,6% −1,7% −7,4%
Bet365 5,9% −2,5% −9,5%

De markt zat er dicht bij, en als over de favoriet was, viel die twee tot drie punten vaker dan geprijsd. De marge van de bookmaker zat vooral op under: bij beide bookmakers verloor altijd under ongeveer vier keer zoveel als altijd over.

Belangrijkste uitkomst

Over/under 2,5 is een van de goedkoopste markten die er zijn (4,6% bij Pinnacle), maar de marge is niet eerlijk verdeeld. In onze data betaalde under het grootste deel.

Onze eigen over/under-tips

We publiceerden 217 afgerekende over/under-tips, allemaal terug te vinden in ons tipsarchief. Per lijn:

Tip Bets Gem. odd Gewonnen Rendement
Over 1,5 goals 67 1,33 71,6% −4,0%
Under 3,5 goals 35 1,35 71,4% −3,7%
Over 2,5 goals 76 1,75 51,3% −15,3%
Under 2,5 goals 14 1,76 42,9% −32,2%
Over 3,5 goals 22 2,41 27,3% −39,5%

De veilige lijnen deden het het best: over 1,5 en under 3,5 kwamen bij lage odds dicht bij break-even. Over 2,5, onze meest voorkomende doelpuntentip, leverde −15,3% op, en de riskantere over 3,5 en under 2,5 verloren flink op kleine aantallen.

Onze 150 hoofdtips leverden −5,6% op, de 67 extra tips −35,0%. In onze aparte test met value betting verloor over/under 14,1% over 189 bets. Sinds we op 19 september 2026 onze tipregel aanpasten, leverden de 9 afgerekende over/under-tips +4,9% op: veel te weinig om al iets te betekenen.

Wat het betekent

De doelpuntenmarkt is goedkoop, maar goedkoop is niet hetzelfde als makkelijk. Het vertrouwen van ons model in over 2,5 werd niet waargemaakt door de resultaten.

Zo gebruik je over/under verstandig

  • Begin bij de competitie. Over 2,5 loopt van ongeveer 48% in de Serie A en La Liga tot boven de 60% in de Bundesliga en Eredivisie. Dat basispercentage is meer waard dan de recente vorm alleen.
  • Reken de odd om naar een kans. Haal de marge eruit en vergelijk met het percentage van de competitie en je eigen inschatting. Grote verschillen betekenen meestal dat je iets mist.
  • Vertrouw geen extreme voorspellingen. Ons model zei 84% en de werkelijkheid was 68%. Wie een zekere over verkoopt, overdrijft.
  • Ken je lijn. Over 2,5 verliest bij 2-0, over 2 geeft je inzet terug, over 2,25 verliest de helft. Kies de lijn die past bij de uitkomst die je echt verwacht.
  • Zet klein in en houd alles bij. Lees onze gids over bankroll management. Is wedden niet leuk meer, dan kun je anoniem en gratis terecht bij Loket Kansspel. Wat kost gokken jou? Stop op tijd. 18+

Veelgestelde vragen

Wat betekent over 2,5 goals?

De bet wint als er in de wedstrijd in totaal drie of meer doelpunten vallen, beide teams samen, in de reguliere speeltijd. Twee goals of minder is verlies. Door het halve doelpunt krijg je op de lijn 2,5 nooit je inzet terug.

Hoe vaak vallen er meer dan 2,5 goals in een wedstrijd?

In de 81.113 wedstrijden in onze database ging 54,3% over 2,5 goals. Over 1,5 viel in 75,7% en over 3,5 in 33,2%. Het verschilt sterk per competitie: 62,8% in de Bundesliga, 61,3% in de Eredivisie, 58,6% in de Premier League en 48,1% in de Serie A.

Welke competitie heeft de meeste goals?

Van de grote competities in onze data scoorden de Bundesliga (3,22 goals per wedstrijd), de Eredivisie (3,19) en de MLS (3,05) het meest. De Serie A (2,55) en de Braziliaanse Série A (2,51) hoorden bij de laagste.

Is over of under de betere bet?

Geen van beide leverde in onze test winst op, maar under verloor meer. Elke wedstrijd over 2,5 spelen gaf -1,7% bij Pinnacle en -2,5% bij Bet365; under 2,5 gaf -7,4% en -9,5%.

Is over 1,5 goals een veilige bet?

Die valt vaak, in 75,7% van de wedstrijden in onze data, maar de odds zijn laag. Onze 67 tips op over 1,5 wonnen 71,6% tegen een gemiddelde odd van 1,33 en leverden toch -4,0% op. Een hoog winpercentage is niet hetzelfde als een winstgevende bet.

Gratis tips, elke dag

Dagelijkse AI-onderbouwde voetbaltips in je inbox. Gratis, geen spam, altijd opzegbaar.

OF VOLG ONS

18+ Speel verantwoord. Gokken kan verslavend zijn.